Bariery w rozwoju myślenia krytycznego

Aby rozwijać w sobie myślenie krytyczne trzeba woli, determinacji i “otwartej głowy”. Nie jest do dane każdemu – utrudnień i przeszkód w rozwoju myślenia krytycznego jest bardzo dużo.

Ważne, aby spojrzeć obiektywnym okiem na siebie i przyznać, czy któraś z tych cech/sytuacji stanowi przeszkodę we mnie samym. Tymi przeszkodami są:

• brak odpowiednik informacji;
  • słabe umiejętności czytania;
  • słabe umiejętności słuchania;
  • stronniczość;
  • uprzedzenia;
  • przesądność;
  • egocentryzm;
  • presja środowiska rówieśniczego;
  • bezmyślny konformizm;
  • bezmyślny nonkonformizm;
  • prowincjonalizm;
  • ograniczenie umysłowe.

Proszę szczerym, obiektywnym i krytycznym okiem przyjrzeć się sobie: czy posiadacie Państwo którąś z tych cech/postaw, które stanowią Waszą barierę? Zobaczcie, jakie jeszcze przeszkody w rozwijaniu myślenia krytycznego mogą pojawić się w Waszym życiu:

• zamknięty umysł;
  • nieufność w rozumowaniu;
  • stereotypy;
  • myślenie relatywistyczne;
  • poszukiwanie kozła ofiarnego;
  • racjonalizacja;
  • myślenie życzeniowe;
  • myślenie krótkoterminowe;
  • selektywna uwaga;
  • pamięć selektywna;
  • przytłaczające emocje;
  • oszukiwanie samego siebie;
  • zachowanie twarzy;
  • obawa przed zmianą.

Skoro już Państwo wiecie, co Wam przeszkadza w rozwoju myślenia krytycznego – koniecznie coś z tym zróbcie! Osoby, które nie myślą krytycznie łatwo ulegają manipulacjom prowadzonym przez polityków, reklamy, przełożonych itp. Jeśli nie akceptujecie Państwo takiej sytuacji – pokonajcie swoje bariery! Najpierw trzeba zacząć od siebie, a potem od innych!