Rozwiązywanie problemów w matematyce

Celem kursu jest nauczenie się praktycznego stosowania metody „Map Rozwiązywania Problemów” dr Danilo Siriasa z USA. Na kursie nauczymy zastosowania “myślenia wizualnego” w przedmiotach matematyczno-przyrodniczych, na matematyce szczególnie, od klasy 4 sp do końca szkoły ponadpodstawowej.

• Poznasz różnice zdań nauczycieli i uczniów w temacie - dlaczego matematyka “jest trudna”
  • Poznasz - jakie 3 procesy myślowe “zachodzą ” podczas uczenia się matematyki
  • Poznasz trzy Mapy dr Danilo Siriasa, które skutecznie wspomagają te procesy
  • Poznasz Pierwszą Mapę: ”Przykład – Wniosek” - do definiowania reguł (wnioskowanie od szczegółu do ogółu, synteza)
  • Poznasz Drugą Mapę: „Gałąź wielu reguł” - do umiejętnego wykorzystania znajomości wielu reguł w budowaniu rządzących nimi wspólnych zasad (analiza)
  • Poznasz Trzecią Mapę: „Łamacz Matematyczny” - do umiejętnego dzielenia dużych problemów na mniejsze
  • Zobaczysz wiele przykładów zastosowań wszystkich trzech Map na lekcjach matematyki

Kurs skierowany jest dla:
  • Nauczycieli matematyki SP, LO, Techników i szkół branżowych
  • Nauczycieli fizyki, chemii i biologii w nauce zastosowania obliczeń (zadania tekstowe)
  • Rodziców, którzy chcą pomóc w nauce matematyki swoim dzieciom.

• 1. Problemy z nauczaniem matematyki i jak to robić efektywnie?
    Podczas tego spotkania omówimy najczęstsze problemy z nauczaniem matematyki oraz przedstawię najnowsze wyniki badań związanych z warunkami efektywnego nauczania. Będzie też wprowadzenie do "Map Rozwiązywania Problemów".
  • 2. Pierwsza Mapa Rozwiązywania Problemów - "Przykład - Wniosek (reguła)" - teoria.
    Podczas tego spotkania uczestnicy poznają pierwsza Mapę Rozwiązywania Problemów - "Wniosek - Reguła". W pierwszym filmie przyjrzyjmy się procesowi....
  • 3.Pierwsza Mapa Rozwiązywania Problemów - "Przykład - Wniosek (reguła)" - praktyka.
    Wśród podawanych przykładów są te z podstawówki, 1-3 gimnazjum i liceum. Przykłady są proste (bo chodzi o reguły) i często - wizualizowane rysunkiem.
  • 4. Druga Mapa Rozwiązywania Problemów - "Gałąź Wielu Reguł"
    Podczas tego spotkania uczestnicy poznają drugą Mapę Rozwiązywania Problemów - "Gałąź Wielu Reguł". Poznacie proces oraz jak stosować gałąź na lekcjach matematyki (przedmiotów ścisłych). Uczestnicy zapoznają się z korzyściami jakie płyną dla ucznia i dla nauczyciela z tytułu stosowania tej Mapy.
  • 5. Druga Mapa Rozwiązywania Problemów - "Gałąź Wielu Reguł" - praktyka
    Dużo przykładów, kilka celnych wskazówek od praktyka.
  • 6. Trzecia Mapa Rozwiązywania Problemów -"Łamacz Matematyczny
    Uczestnicy poznają trzecią Mapę Rozwiązywania Problemów - "Łamacz Matematyczny". Ta mapa myślowa to rozrysowany proces budowania mapy oraz omówienie przykładów z różnych dziedzin matematyki przy jej zastosowaniu.
  • 7. Trzecia Mapa Rozwiązywania Problemów -"Łamacz Matematyczny - praktyka 1
    Część praktyczna, prezentowana przez Panią Magdę Czerwińską, została podzielona na dwa filmy, ze względu na wielość przykładów, które zostały przygotowane do dobrego wyjaśniania procesu.
  • 8. Temat 8. Trzecia Mapa Rozwiązywania Problemów -"Łamacz Matematyczny - praktyka 2
    Przykłady do analizy obejmują nadal rozwiązywanie zadań, w których boksy i strzałki określają przykład i kolejność działań.
  • 9. Videoblog
    Zachęcam i bardzo zapraszam do odwiedzenia i ewentualnej subskrypcji mojego kanału (videoblogu) poświęconego temu zagadnieniu.

Korzyści dla Nauczyciela

Nauczyciele, którzy ukończą kurs mogą się spodziewać następujących rezultatów, korzyści
  • Umiejętność wizualnego prezentowania skomplikowanych treści lekcji
  • Przenoszenie odpowiedzialności za uczenie (poznanie i rozumienie) - na uczniów