Myślenie krytyczne – wdrożenie w klasie, poziom 1

Myślenie krytyczne jest dziś niezbędne dla nas, dorosłych, ale przede wszystkim dla naszych uczniów, których chcemy i przygotowujemy do życia w dorosłym świecie za 10-15 lat. Myślenie krytyczne jest fundamentem SAMOŚWIADOMOŚCI, która będzie niezbędna w starciu ze sztuczną inteligencją, robotyką, biotechnologią. Na tym kursie wprowadzimy Cię w świat myślenia krytycznego – co to jest, definicje, postawy, cechy. A przede wszystkim praktyczne pomysły jak wdrożyć, jak stosować postawy myślenia krytycznego na swojej lekcji, przedmiocie, szkole.

Serdecznie zapraszamy!

Czego się nauczysz:

• Dowiesz się jakie są definicje myślenia krytycznego
  • Poznasz szczegółowo 10 postaw myślenia krytycznego i dowiesz się jak je rozwijać w swojej klasie
  • Dowiesz się czym nie jest myślenie krytyczne
  • Jakie są cechy uczniów, którzy stosują myślenie krytyczne

• Nauczycieli
  • Psychologów i pedagogów

Kurs składa się z 8 „spotkań” – każde spotkanie wprowadza kolejny element procesu. Dla uzyskania najlepszych efektów - prosimy poruszać się wg podanej kolejności.

• Temat 1. Jakim „myślicielem” jesteś, definicje myślenie krytycznego.
    W pierwszym spotkaniu, po przedstawieniu siebie zapraszam Was do autodiagnozy – są cztery etapy rozwoju myślenia krytycznego. Na jakim Ty jesteś etapie? Plus dowiecie się jakie są definicje myślenia krytycznego
  • Temat 2. Sprawdzasz fakty, przetwarzasz informacje
    W tej części opiszemy te dwie postawy i dowiesz się jak je rozwinąć w swojej klasie
  • Temat 3. Odróżniasz fakty od opinii, tworzysz logiczne powiązania
    W tej części opiszemy te dwie postawy, otrzymasz tabelę dzięki której Ty i Twoi uczniowie szybciej odróżnią fakty od opinii i dowiesz się jak rozwinąć te postawy w swojej klasie
  • Temat 4. Myślisz o konsekwencjach, tworzysz hipotezy
    W tej części opiszemy te kolejne dwie postawy raz otrzymasz kilkanaście aktywności, które pomogą Ci rozwinąć te postawy u swoich uczniów
  • Temat 5. Kwestionujesz rzeczywistość, rozpoznajesz emocje
    W kolejnej części poznasz bardzo ważne postawy, zwłaszcza rozpoznawanie emocji otwiera mnóstwo nowych drzwi. Plus powiemy Ci jak je rozwijać w swojej klasie
  • Temat 6. Myślisz o myśleniu, rozwiązujesz problemy
    Czym więcej wiesz, tym więcej rozumiesz siebie i możesz rozwiązać więcej problemów. Plus kilkanaście pomysłów na rozwój tych postaw w klasie
  • Temat 7. Czym nie jest myślenie krytyczne, cechy praktyków i mistrzów
    Łatwiej czasami wyjaśnić czym nie jest myślenie krytyczne. Pokażemy Ci też czym się charakteryzują uczniowie-praktycy myślenia krytycznego oraz omówimy cechy prawdziwych mistrzów
  • Temat 8. Bariery myślenia krytycznego, podsumowanie
    W ostatniej części kursu zwrócimy Ci uwagę na bariery myślenia krytycznego oraz pokażemy Ci rutynę, dzięki której zobaczysz jak zmieniło się Twoje myślenie o myśleniu krytycznym.

Korzyści dla Nauczycieli

• Zobaczysz na jakim etapie w swoim rozwoju jesteś
  • Poznasz dobrze 10 najważniejszych postaw myślenia krytycznego
  • Zdobędziesz ponad 100 pomysłów/aktywności jak rozwijać wszystkie postawy myślenia krytycznego na swojej lekcji