Rutyny i narzędzia myślenia krytycznego cz.1

Celem zastosowania myślenia krytycznego w klasie, na przedmiocie jest zmiana całej kultury uczenia się: nauczyciel staje się towarzyszem, moderatorem, który wspiera uczniów w ich podróży odkrywania wiedzy i rozwijania swoich kompetencji. Zmienia się cel i rola nauczyciela, tak samo z uczniami. Aby to wszystko zostało zrealizowane trzeba umiejętnie wdrożyć: postawy, rutyny, narzędzia krytycznego myślenia, aby na końcu uczeń stał się samoświadomym, samodzielnym i odpowiedzialnym absolwentem gotowym stawić czoła wyzwaniom w swoim dorosłym życiu. Na tym kursie pokażemy Ci to wszystko, nauczymy nowych obszarów w myśleniu krytycznym.

Czego się nauczysz:

• Zrozumieć jak można przenieść odpowiedzialność za uczenie się z nauczyciela na ucznia
  • Zrozumieć 4 etapy rozbudzenia ciekawości ucznia
  • Zrozumieć czym są rutyny myślenia krytycznego
  • Zrozumieć czym są narzędzia myślenia krytycznego
  • Poznać 6 rutyn myślenia krytycznego

• Nauczycieli wszystkich przedmiotów, wszystkich poziomów
  • Psychologów i pedagogów

Kurs składa się z 8 „spotkań” – każde spotkanie wprowadza kolejny element procesu. Dla uzyskania najlepszych efektów - prosimy poruszać się wg podanej kolejności.

• Temat 1. Nowe cele nauczyciela w związku z nowymi oczekiwaniami od edukacji w XXI w
    W pierwszym spotkaniu pokażę Wam od razu pierwszą rutynę MK, zobaczymy nowe cele dla edukacji oraz zapoznamy się z celami dla nauczyciela wg Kena Robinsona
  • Temat 2. Nowa rola i postawa nauczyciela oraz nowe, wizualne, myślenie
    W tej części poznacie nowe obszary koncentracji nauczyciela, dowiecie się co to jest Visible Thinking i czemu będzie kluczowe w następnych latach oraz jak bezpiecznie przejść od jednego do drugiego modelu
  • Temat 3. Zarządzanie zmianą – jak bezpiecznie przejść do nowej edukacji
    W tej części zaprezentuję Wam 5 kroków do skutecznej zmiany oraz zaproszę Was do identyfikacji jednego z 4 lęków, które pojawiają się przy wdrażaniu nowych rzeczy w pracy.
  • Temat 4. Myślenie krytyczne – filozofia, narzędzia - różnice
    W tej części poznacie twórców myślenia krytycznego oraz autora narzędzi krytycznego myślenia. A przede wszystkim poznacie różnicę miedzy filozofią a narzędziami myślenia krytycznego i czym się kierować przy decyzji o wdrożeniu MK do szkoły
  • Temat 5. 4 etapy rozwijania ciekawości uczniów
    W tej części wszystko ze sobą zacznie się łączyć – jak wzbudzić ciekawość ucznia stosując postawy, rutyny, narzędzia myślenia krytycznego
  • Temat 6. Rutyny myślenia krytycznego
  • Temat 7. Jak przejść od rutyn do narzędzi krytycznego myślenia
    Poznacie różnice pomiędzy nimi, cechy dobrych narzędzi oraz przedstawię Wam 3 zestawy narzędzi do rozwiązywania problemów.
  • Temat 8. Podsumowanie, korzyści dla uczniów i nauczycieli
    W ostatniej części kursu podsumuję dla Ciebie jak zmieni się lekcja, jakość pracy dla uczniów jak i dal Ciebie – mnóstwo korzyści. Zaproszę Cię do refleksji o własnych przekonaniach i ofiaruję na końcu kolejną rutynę

Korzyści dla Nauczycieli

• zobacz wizję przyszłej edukacji i jak możesz do niej bezpiecznie się kierować