Myślenie krytyczne

Myślenie krytyczne - CZYM jest, DLACZEGO się go uczymy i JAK?

Nie musimy dzisiaj pamiętać wielu informacji - są w sieci. Nie musimy obsługiwać prostych urządzeń “na taśmie” - już to robią lub niedługo będą robiły roboty. My musimy myśleć, analizując rzeczywistość i podejmując techniczne oraz humanistyczne wyzwania 21 wieku. Aby być kreatywnym - nie wystarczy “pamiętać”, należy sprawdzać i symulować wielokrotnie, wyciągać wnioski i modyfikować swoją wiedzę. A ta - ZMIENIA SIĘ w tempie dotychczas nieznanym. Czym jest zatem Myślenie Krytyczne? Myślenie krytyczne to wiele umiejętności, niektóre z nich, jak na diagramie, są bardzo pożądane przez każdego z nas.

Myślenie krytyczne - diagram

Dlaczego “krytyczne myślenie” jest ważne?

Czasy, w których żyjemy, różnią się bardzo nie tylko od tych sprzed 100 lat, ale także - od rzeczywistości lat 80-tych i 90--tych. Żyjemy w zglobalizowanym świecie, w erze Internetu, a przede wszystkim w erze informacji. Kiedyś człowiek poszukiwał informacji, dziś - to informacja poszukuje człowieka. Każdego dnia oglądamy i słuchamy wielu “wiadomości”, korzystamy z przeróżnych narzędzi i mediów: email, SMS-y, smartfon, portale społecznościowe. Czy codziennie jesteśmy gotowi na ich “przerabianie”? Czy znamy fakty, by podejmować właściwe decyzje? I czy umiemy odróżnić te fakty od opinii? Aby odpowiedzieć “tak” na wszystkie te pytania, należy umieć “myśleć krytycznie”. Rozwój tej kompetencji winien być głównym zadaniem dzisiejszej szkoły i całego systemu edukacji. Jeśli jej celem jest przygotowanie ucznia do świadomego i odpowiedzialnego życia w dorosłym świecie - to myślący krytycznie absolwent powinien być nauczycielskim “wzorem” w jego osiągnięciu.

Jak rozwijać myślenie krytyczne?

Myślenia krytycznego - można się zawsze “douczyć” i nieustannie je rozwijać. Nigdy nie jest za późno, nigdy nie jest też za wcześnie. Znamy wiele sposobów na ten “rozwój”,. Najprościej - to zadawanie pytań oraz - to myślenie “o samym myśleniu”. Ale to nie jedyny sposób. W ostatnich 30-40 latach stworzono wiele narzędzi myślowych, które stosowane systematycznie pomagają dzieciom i dorosłym rozwijać się tej kompetencji. Takimi narzędziami są choćby narzędzia teorii ograniczeń, leżące u podstaw naszej metody (narzędzia “TOC”). Jeśli chcecie się Państwo dowiedzieć więcej o myśleniu krytycznym, jeśli więcej “chcecie umieć” w tej dziedzinie, to zapraszamy na nasze szkolenia i kursy online.

Jesteśmy jedyną organizacją w Polsce, która zajmuje się myśleniem krytycznym w edukacji już ponad 13 lat!

W naszych szkoleniach wzięło udział już blisko 4 tys nauczycieli ze wszystkich etapów edukacyjnych i wszystkich przedmiotów.

Mamy narzędzia, mamy doświadczenie, wiemy jak Wam pomóc wdrożyć myślenie krytyczne w Waszej klasie, przedmiocie.

Zapraszamy do współpracy!

Zrozumiesz - czym jest myślenie krytyczne

To kompetencja nr 1 XXI-go wieku. Na Portalu dowiesz się - jak ją rozwijać.

Poznasz narzędzia krytycznego myślenia

Poznasz jedyną metodę w Polsce, która pomoże Ci rozwijać myślenie krytyczne w klasie.

Dowiesz się jak w praktyce zastosujesz narzędzia krytycznego myślenia

Mnóstwo kursów – praktycznych, prostych i zrozumiałych.

Zbudujesz nowe, korzystniejsze relacje z uczniami i własnymi dziećmi

Na naszych kursach nauczysz się nowego podejścia do Pokolenia Z.

Staniesz się częścią społeczności, która zmienia edukację w Polsce

Społeczność może więcej niż jednostka, nas łączy rozwój myślenia. Dołącz do nas!

Uczysz się tak jak Ty chcesz

Dostęp 24/7, nielimitowany czas, bogactwo multimedialnych zasobów i tradycyjnych pomocy.

Opinie osób, które stosują już myślenie krytyczne, spróbuj też!

Chcę nauczyć się myślenia krytycznego

Przejdź do platformy szkoleniowej

Pozytywne zaskoczenia: Metoda, która rzeczywiście uczy myślenia. Wspomaga proces widocznego uczenia się uczniów w rozumieniu J. Hattiego, właśnie tego mi brakowało, żeby można było wizualizować proces myślenia. Strzał w dziesiątkę.

Zaskoczyło, że te narzędzia są tak ciekawe i zarazem tak innowacyjne w swojej formie! Uwielbiam logiczne myślenie, wszystko jest dopowiedziane, doprecyzowane, już niczego nie trzeba się domyślać.

Często byłam zaskoczona tym, jak można pracować z małymi dziećmi przy zastosowaniu narzędzi TOC i jak są one przydatne w naszym życiu.

Jestem zadowolona, że mogłam uczestniczyć w szkoleniu. Podczas swoich zajęć powoli stosuję te narzędzia i widzę jak uczniowie świetnie myślą, analizują , wnioskują i pobudzają swoją wyobraźnię.