Czy mój związek jest dobry? cz.1

Czy mój związek jest dobry? cz.1

Pomysł na następne 2-3 wpisy przyszedł z codzienności – po rozmowach z wieloma kobietami zdałem sobie, że duża część nie wie czy jest szczęśliwa w związku. A bardziej, nie potrafiły odpowiedzieć na kilka, wydaje się prostych, pytań: czy kochasz i czy jesteś kochana? Czy czujesz się szczęśliwa, spełniona w związku? Czy Twój związek jest dobry? Najczęściej pada bezpieczna odpowiedź „chyba”, bo po pierwsze nie wypada krytykować swojego związku, partnera, a po drugie, co raczej było bardziej widoczne, zwyczajnie nie wiemy czy jest dobrze.

Postanowiłem więc poszperać i znalazłem pewne „zestawienia”, które przerobiłem i wzbogaciłem o potrzeby – wydaję mi się, że teraz będzie to bardziej precyzyjne i bardziej zrozumiałe.

Jeśli w związku jest zaufanie, to powinniście czuć się bezpiecznie. Jeśli dajecie sobie przestrzeni (nie ma niedobrej zależności, o której piszę w poprzednich postach) – w tej przestrzeni jest osobista wolność, ale też miłość i jeśli staracie się doceniać codzienne, małe rzeczy, które wzajemnie sobie ofiarujecie, to można powiedzieć, że Wasza relacja działa na zdrowych zasadach.

Jeśli potraficie ze sobą dobrze rozmawiać, jeśli spędzacie a przede wszystkim doceniacie wspólny czas ze sobą, to wiele na to wskazuje, że w Waszej relacji jest sporo uwagi na siebie nawzajem

 

Jeśli akceptujecie siebie takimi jakimi jesteście – przestaliście już próbować zmieniać partnera – i jeśli jesteście dla siebie inspiracja, aby stać się lepszymi ludźmi, to Wasza relacja charakteryzuje się przestrzenią nastawioną na rozwój – osobisty i pary.

Jeśli potraficie wybaczać, odpuszczać błędy (doświadczenia) z przeszłości i jeśli stanowicie dla siebie podporę w trudnych chwilach, momentach życia, to wszystko na to wskazuje, że Wasza relacja jest coraz silniejsza, jakościowa lepsza z każdym wspólnym rokiem.

Wasz związek jest dobry, powinniście czuć się spokojni, spełnieni, kochający.

 

Do refleksji:

  • Czy znajdujesz siebie (swój związek) we wszystkich opisanych obszarach?
  • Czy pomagacie sobie nawzajem, aby tak właśnie było?
  • Czy świadomie dbacie o swój związek, aby były w nim te opisane elementy?
  • Czy wszystko jest na miejscu?
  • Czy czegoś brakuje i czy potrafisz o tym porozmawiać?

 

W następnym wpisie pokażę inną rzeczywistość.