Czy mój związek jest dobry – cz. 3

Czy mój związek jest dobry – cz. 3

Wracam jeszcze do tematu samodzielnego zdiagnozowania czy jestem, trwam w dobrym czy złym związku.

Dziś kilka symptomów, które w sumie wskazują, że jest źle.

 

Zobaczmy tę sytuację.

Jeśli zdajesz sobie sprawy, że już od jakiegoś czasu nie jesteś priorytetem dla swojego partnera – Twoja potrzeba zauważenia, akceptacji jest niezaspokojona.

Jeśli tak się dzieje, to wszystko na to wskazuje, że Ty, czy ogólnie Wasz związek nie jest tez celem na przyszłość dla Twojego partnera – mało lub wcale już nie rozmawiacie o przyszłości, nie snujecie wspólnych planów, nie pracujecie nad rozwojem Waszego związku. W takiej sytuacji Twoja potrzeba wspólnoty, rodziny, dbania o ciepło domowe jest prawdopodobnie w dużym zagrożeniu.

Jeśli te dwa pierwsze wątki mają miejsce to prawie na pewno już dawno nie robicie przyjemnych rzeczy wspólnie – nie mówię tu o tygodniowych zakupach, obowiązkowych wizytach u rodzin, czy codziennych obowiązków związanych z dziećmi. Zwyczajnie już dawno nie zrobiliście wspólnie czegoś miłego dla Was – kolejna potrzeba jest więc niezaspakajana: potrzeba bliskości, radości, rozwoju związku.

Jeśli tak jest, to wielce prawdopodobne jest to, że jest go mało w domu – wtedy Twoja potrzeba współdzielenia, współodpowiedzialności czy zwykłego towarzystwa tez już dawno leży odłogiem.

Jeśli już od dłuższego czasu masz poczucie, że dajesz dużo więcej niż dostajesz – niezaspokojona potrzeba równowagi w związku i jeśli jesteś w tym związku głównie dlatego, że boisz się samotności, to prawie na pewno od dłuższego czasu nie jesteś szczęśliwa a w tym związku,  masz wątpliwości na temat jego przyszłości, może już odważnie myślisz o jego zakończeniu.

 

Do refleksji:

  • Jak dużo niezaspokojonych potrzeb z tego opisu znalazłaś u siebie?
  • Czy jesteś świadoma wszystkich potrzeb, których nie zaspakajasz w tym związku?
  • Co zrobiłaś w przeszłości, aby to zmienić?