Dlaczego myślenie krytyczne jest teraz takie ważne?

Czasy, w których obecnie żyjemy różnią się całkowicie od lat 80-90-tych. Żyjemy w globalnym świecie, w erze Internetu, a przede wszystkim w erze informacji. Kiedyś człowiek poszukiwał informacji, dziś to informacja poszukuje człowieka.

Każdego dnia jesteśmy bombardowani informacjami – dzieje się to w momencie, kiedy oglądamy, czy słuchamy wiadomości, ale również chodzi tu o informacje płynące innymi kanałami, takimi jak:

• email,
  • sms,
  • telefon,
  • Twitter,
  • i wiele innych… każdego dnia ta liczba się zwiększa

Czy jesteśmy przygotowani, czy jesteśmy kompetentni, aby ten ogrom informacji odpowiednio przetworzyć? Czy jesteśmy w stanie osądzić czy mamy wszystkie fakty? Czy jesteśmy w stanie odróżnić fakty od opinii? Czy jesteśmy w stanie zrozumieć intencje, które stoją za źródłem informacji? Czy jesteśmy w stanie oprzeć się manipulacji ze strony polityki, mediów, biznesu?

Aby odpowiedzieć twierdząco na wszystkie te pytania, wątpliwości potrzebujemy właśnie umiejętności KRYTYCZNEGO MYŚLENIA.

Rozwój tej kompetencji powinien być głównym zadaniem dzisiejszej szkoły, systemu edukacji. Jeśli celem edukacji jest przygotowanie ucznia do świadomego i odpowiedzialnego życia w dorosłym świecie to „absolwent myślący krytycznie” powinien być głównym celem każdej placówki szkolnej.

„Obecnie przyszłość należy do społeczeństw, które potrafią podporządkować się myśleniu… Narody, które chcą osiągnąć sukces gospodarczy (wysoki dochód i pełne zatrudnienie) muszą opracować zasady, które spowodują, że każdy zdobędzie tę umiejętności, a nie tylko niektórzy”

• Czy myślenie krytyczne jest więc dziś potrzebne?
  • Czy możemy sobie pozwolić, aby społeczeństwo było pozbawione umiejętności myślenia krytycznego?
  • Jak sobie radzić bez myślenia krytycznego?
  • Czy myślenie krytyczne pomoże nam stać się „świadomym konsumentem informacji”?

Christmas is around the corner and the best gift for any occasion is a Rubik’s Cube which can be easily solved with this easy tutorial .