Dlaczego MK jest tak ważne

Dlaczego myślenie krytyczne jest teraz tak ważne ?

Czasy, w których żyjemy, różnią się całkowicie od rzeczywistości lat 80. i 90. Żyjemy w globalnym świecie, w erze Internetu, a przede wszystkim w erze informacji. Kiedyś człowiek poszukiwał informacji, dziś to informacja poszukuje człowieka.

Każdego dnia jesteśmy bombardowani informacjami – kiedy oglądamy czy słuchamy wiadomości, ale nie tylko. Informacje płyną do nas również innymi kanałami, takimi jak: poczta elektroniczna, SMS-y, telefon, portale społecznościowe i wiele innych.

Czy jesteśmy odpowiednio przygotowani, aby ten ogrom informacji właściwie przetworzyć?

Czy jesteśmy w stanie osądzić, czy mamy wszystkie fakty? Czy umiemy odróżnić fakty od opinii?

Czy potrafimy zrozumieć intencje, które stoją za źródłem informacji? Czy jesteśmy oprzeć się wszechogarniającej manipulacji ze strony mediów, biznesu, polityki?

Aby odpowiedzieć twierdząco na wszystkie te pytania, potrzebujemy właśnie umiejętności krytycznego myślenia. Rozwój tej kompetencji powinien być głównym zadaniem dzisiejszej szkoły i całego systemu edukacji. Jeśli celem edukacji jest przygotowanie ucznia do świadomego i odpowiedzialnego życia w dorosłym świecie, to „absolwent myślący krytycznie”powinien być głównym celem każdej placówki szkolnej.

Obecnie przyszłość należy do społeczeństw, które potrafią podporządkować się myśleniu… Narody, które chcą osiągnąć sukces gospodarczy (wysoki dochód i pełne zatrudnienie), muszą

opracować zasady, które spowodują, że każdy zdobędzie tę umiejętność, a nie tylko niektórzy.

• Czy możemy sobie pozwolić, aby społeczeństwo było pozbawione umiejętności myślenia krytycznego?
  • Jak sobie radzić bez myślenia krytycznego?
  • Kim się możemy stać, jeśli przestaniemy się rozwijać w naszym myśleniu?
  • Czy myślenie krytyczne pomoże nam stać się „świadomym konsumentem informacji”?
  • Jak może zmienić się nasze życie, gdy będziemy w pełni świadomi co się dzieje wokół nas?
  • Jak nasze myślenie krytyczne może wpłynąć na nasze świadome życie

To są pytania z obszaru „myślenia o myśleniu” – każdy z nas musi podjąć autonomiczną decyzje, czy chce rozpocząć tę podróż, przygodę.

Myślenie boli, jest wyzwaniem, niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji (np.: konieczność częstych zmian), ale daje ogromną nagrodę.

Myślenie krytyczne choć teoretycznie jest dla wszystkich, to w praktyce wybiera ją zaledwie kilka procent społeczeństwa – to ci odważni, ci co chcą zmieniać swoje życia i świat dookoła.

Pomyśl zatem spokojnie do której grupy Ty chcesz należeć…

Świat przyspiesza i zwłaszcza teraz jest jeszcze bardziej nieprzewidywalny – poczucie bezpieczeństwa może wypływać tylko z nas, tylko z naszej umiejętności myślenia.. Z jaką głową, z jakim myśleniem przywitasz ten zmienny czas, świat?