Kurs Jesper Juul – Jak rozwijać integralność dzieci?

Celem kursu jest zrozumienie terminu „Integralność” którego autorem jest duński terapeuta Jesper Juul. Zrozumienie integralności jest fundamentem tworzenia zdrowej, pełnej godności, szacunku i miłości relacji z własnym dzieckiem.

• Co to jest Integralność;
  • Kiedy Integralność jest naruszana (nawet od pierwszych dni po urodzeniu);
  • Szkoła, dom, otoczenie - dlaczego tak często naruszają Integralność Twojego dziecka;
  • Jaka jest różnica pomiędzy „współdziałaniem” i „współpracą”;
  • Poznacie słowa które budują integralność;
  • Poznacie słowa które ją niszczą.

• Rodziców;
  • Psychologów, pedagogów;
  • Nauczycieli wszystkich poziomów edukacyjnych.

• 1. Przywitanie, zasady seminarium wg Jespera Juula
    Jakie są zasady seminariów Jespera Juula? Co otrzymacie, a czego nie otrzymacie? C0 warto sprawdzić, aby mieć realne oczekiwania.
  • 2. Wyjaśnienie czym jest „Integralność” - trzy scenki sytuacyjne.
    Trzy scenki: dużo emocji, brak cierpliwości i wybuch. Kto z nas tego nie przeżył? Na szkoleniu przyjrzymy się tej sytuacji tak, aby zobaczyć i zrozumieć pojęcie integralności u J.Juula.
  • 3.Czym jest integralność dziecka w sferze emocji. Integralność rodzica a integralność dziecka i nastolatka.
    W filmie przybliżam zachowania rodziców wpływających na cielesne i emocjonalne "konstrukcje" dziecka małego. Analizuję postawy dorosłych, które pomagają zachowywać dziecku integralne myślenie o sobie samym.
  • 4. Gdzie i jak narusza się integralność dziecka najwięcej. Nowy paradygmat Juula: współdziałanie vs. współpraca
    W filmie prezentuję opresyjność poszczególnych środowisk z otoczenia dziecka i nastolatka - szkoły (nieświadomie naruszającej integralności zarówno przez rówieśników, jak dorosłych), własnego domu/rodziny oraz grupy rówieśnicze.
  • 5. Jak mówimy naruszając lub chroniąc integralność dziecka. Czym jest Myślenie Krytyczne.
    W filmie prezentuję język, jakim posługujemy się podczas “burzenia” integralności. Słów które niszczą musimy się wystrzegać. Konsekwencje naruszania integralności wynikają z braku wsparcia otoczenia w tym zakresie. Także brak akceptacji innych - niesie za sobą brak poczucia własnej wartości.
  • 6. Videoblog - czyli więcej materiałów na temat.
    Zachęcam i bardzo zapraszam do odwiedzenia i ewentualnej subskrypcji mojego kanału (videoblogu) poświęconego temu zagadnieniu.

Korzyści dla Rodziców i opiekunów

Uczestnicy, którzy ukończą kurs, mogą się spodziewać następujących rezultatów i korzyści:
  • Zrozumiesz, na czym polega Integralność i zobaczysz, jak możesz ją rozwijać u swojego dziecka (od razu i stale);
  • Zrozumiesz, że integralność dotyczy także Ciebie, dorosłego człowieka, zarówno w pracy jak i w domu. Dowiesz się, jak będziesz mógł/mogła zadbać o siebie;
  • Zrozumiesz, co znaczy, że Twoje dziecko często wprawdzie współdziała - ale nie zawsze z Tobą współpracuje;
  • Zrozumiesz, czemu twoje dziecko tak często czuje się źle po szkole i będziesz wiedział/a - jak mu pomóc;
  • Poznasz słowa, które budują i rozwijają integralność Twojego dziecka;
  • Poznasz słowa, które niszczą i uniemożliwiają integralność Twojego dziecka. Zobaczysz jak jest to niebezpieczne dla jego rozwoju emocjonalnego.

Po ukończeniu tego kursu zachęcamy do skorzystania z kolejnych kursów. Ścieżka "Pedagogika Jespera Juula oraz ścieżka narzedzi TOC dla Rodziców: