Szkoła a nasze wartości

Szkoła a nasze wartości

Myśląc krytycznie zadaję pytanie: Czy w szkole możemy pracować w oparciu o bliskie nam wartości?

Zacznijmy od tego czy znamy wartości, które są dla nas najważniejsze? Wartości, które towarzyszą nam w życiu, są zawsze, w domu, w pracy, podczas wakacji. Wartości, które stanowią o nas, które sprawiają, że czujemy się dobrze, że zgadzamy się na eksplozję różnych emocji, że, akceptujemy to, co się właśnie wydarzyło? No właśnie, czy zespół nauczycieli, pracowników danej placówki zna wartości, które towarzyszą im w codziennych radościach
i troskach?

Każdego dnia refleksje, refleksje, refleksje. Przed oczyma postawy myślenia krytycznego, bez narzędzi i rutyn, po prostu 10 postaw. Zacznijmy od umiejętności tworzenia logicznych powiązań. Jeśli podejmujemy decyzje, które nie są zgodne z przyjętymi przez nas wartościami to podczas rozkładania dowolnego problemu na czynniki pierwsze, poszukiwania powiązań odkryjemy, że decyzje podjęliśmy pomijając bliskie nam wartości, nie było ich
z nami, nie było ich nawet w pobliżu. Były natomiast wartości, które nie są nasze, wręcz są nam obce. Można powiedzieć, cóż, takie jest życie. Nie, nie, życie jest takie, jakie tworzymy, lepimy z minut, kształtujemy z godzin i dni. Myślmy, myślmy krytycznie. Poznajmy, postępujmy w zgodzie z naszymi wartościami. Miejmy świadomość, co jest dla nas ważne, co jest dla nas istotne.
Rozumiejąc, co nami kieruje, jaka droga jest dla nas dobra w oczywisty sposób sprawiamy, że
w szkole pracuje się lepiej, z przyjemnością, że w domu łatwiej o rozwiązanie pojawiającego się nagle kłopotu, że podczas urlopu odpoczywamy. To jest dopiero sztuka.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Hażlachu znamy wartości, które są nam bliskie, to:

Rodzina

Rozwój

Autentyzm

Poczucie bezpieczeństwa

Serdeczność

Pasja

Do nich się odwołujemy, dzięki nim mamy siłę. Myśląc o konsekwencjach patrzymy na wartości, przetwarzając informacje odwołujemy się do wartości, rozpoznając potrzeby, emocje opieramy się o wartości. Takie to proste, bardzo proste, należy jedynie mieć świadomość własnych wartości. Jeśli nie pracujecie w oparciu o wartości, jeśli nie znacie wspólnych dla całego zespołu wartości, warto zapytać, „ Jaki jest powód, że ich nie znamy?” I zastosować rutynę 5 x dlaczego?
Odpowiadając na pytanie: Czy w szkole możemy pracować w oparciu o bliskie nam wartości? Jestem przekonana, że nie tylko można, ale trzeba.

 

Pozdrawiam,

Agnieszka Pilch